Historia przypinek na ubrania: od kiedy istnieją i jak się rozwijały?

21/04/2023 by in category Projektowanie with 0 and 0
Home > Blog > Projektowanie > Historia przypinek na ubrania: od kiedy istnieją i jak się rozwijały?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaka historia stoi za popularnymi przypinkami na ubrania? Otóż okazuje się, że ma ona wiele ciekawych wątków! To, co w całej ich historii jest niesamowite, to ich funkcje — odsamego początku piny były wykorzystywane do wyrażania siebie, swojego statusu społecznego, pełnionych funkcji, czy w późniejszym okresie poglądów, czy przekonań. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury! Przed wami interesująca historia przypinek na ubrania!

Od czego to wszystko się zaczęło?

Chociaż przypinki w formie takiej, w jakie znamy je dzisiaj, pojawiły się nieco później, ich wcześniejsi „przodkowie” pojawiali się już w czasach starożytnych! Zarówno w Egipcie, jak i w starożytnym Rzymie i Grecji, obywatele zdobili swoje szaty ozdobami przypominającymi broszki, które wykonywane były z brązu lub innych materiałów. Niejednokrotnie też wykorzystywano je jako sposób na oznaczenie swojego statusu i pozycji w społeczeństwie, aby każdy napotkany przechodzień wiedział, z kim ma do czynienia. Co było dalej?

Co z przypinkami ma wspólnego George Washington?

Następny duży przeskok w historii przypinek, o którym wiemy, to XVIII wiek. Właśnie wtedy pojawiły się pierwsze przypinki z herbami i symbolami narodowymi w formie bardzo zbliżonej do tych, które znamy. Za ich rozpowszechnieniem stał nie kto inny, jak George Washington, który w swojej kampanii prezydenckiej postanowił wykorzystać właśnie przypinki. Rozdawał je swoim zwolennikom, a jeśli chodzi o ich wzór, znajdowały się na nich wyszywane inicjały oraz różne slogany, jak np. “niech żyje prezydent”.

Następnie piny na wyższy poziom wniósł ponownie prezydent USA, czyli Abraham Lincoln, który w XIX wieku zlecił opracowanie przypinek ze swoim wizerunkiem. Te z kolei jeśli chodzi o formę, bardzo przypominały nasze współczesne, ponieważ do ich produkcji wykorzystywano płytki żelaza.

przypinki na ubrania historia

Historia przypinek na ubrania w Polsce, czyli cofamy się do PRL-u

Ich popularność w Polsce zaczęła się od strony oficjalnie rozpowszechnianych przez komunistów nośników propagandy. Były produkowane głównie z wizerunkiem Lenina (może zaczerpnął inspiracje od amerykańskich prezydentów? Kto wie!). Opozycyjne ruchy szybko podchwyciły potencjał tych dodatków i powstawały piny z wizerunkiem Lecha Wałęsy czy symbolem charakterystycznym dla Solidarności. Wbrew pozorom proste dodatki do ubrań stały się ważnym symbolem solidarności i sprzeciwu wobec ówczesnego reżimu. Nosili je opozycjoniści, działacze związkowi oraz studenci i nie tylko. Najbardziej znane przypinki to „Solidarność” oraz „Nie ma zgody na polityczne więzienia”.

Od początków aż do modowych trendów

Współcześnie przypinki na ubraniach są zarówno nośnikiem do pokazywania swoich wartości, jak i elementem modowych trendów, wykorzystywanych po prostu do ozdoby. Nosimy przypinki strajkowe, aby wyrażać nasz sprzeciw. Nosimy też przypinki LGBT, aby pokazać, kim jesteśmy czy też kogo wspieramy. Czasami po prostu nosimy je też do tego, aby ozdobić naszą jeansową kurtkę i nadać jej ciekawszego wyglądu. Bez względu na cel, przypinki otwierają nam wiele możliwości!

Podsumowując, przypinki na ubraniach mają długą i interesującą historię! Od pierwszych egipskich czy starożytnych ozdób, przez symbole wykorzystywane w kampaniach prezydenckich, aż po niezwykle ważne znaczenie w czasach PRL-u i współczesne trendy modowe. Przypinki są doskonałym sposobem na wyrażenie swojego stylu, przynależności do grupy lub po prostu na dodanie do swojego stroju odrobiny oryginalności.