Jak powstają magnesy?

17/10/2022 by in category Projektowanie with 0 and 0

Magnesy — czy jest ktoś, kto nie posiada chociaż jednego? My nie znamy takiej osoby. Znamy za to dziesiątki zawziętych kolekcjonerów tych małych przedmiotów, których zbiory z roku na rok stają się coraz większe. Jednak czy choć niektórzy z nich wiedzą, jak powstają magnesy albo jak można zrobić je samodzielnie? Jeśli nie, to już wyjaśniamy!

Spis treści

Jak robi się magnesy?

Trochę teorii — czym jest magnes?

Istnieje kilka typów magnesów, jednak każdy z nich działa podobnie — zgodnie z zasadą magnetyzmu. Oznacza to, że tworzą one wokół siebie pole oddziałujące na znajdujące się w pobliżu ładunki elektryczne. Właśnie dlatego magnesy nie tylko przyciągają siebie nawzajem, ale również niektóre metale. Wyróżniamy dwa główne rodzaje magnesów — trwałe, wykonane z materiału ferromagnetycznego posiadającego właściwości magnetycznie twarde, oraz neodymowych, powstających ze sproszkowanego neodymu, żelaza i boru. Te drugie wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, dzięki czemu wykorzystuje się je w urządzeniach różnego typu, ale także zabawkach czy właśnie magnesach, które wiszą na naszych lodówkach.

Jak powstają klasyczne magnesy na lodówkę?

Klasyczny, płaski magnes na lodówkę, powstaje z połączenia kilku warstw różnych materiałów. Pierwszą jest mata magnetyczna — lekko gumowa, umiarkowanie elastyczna, którą umieszcza się pod spodem. To właśnie dzięki niej magnes trzyma się lodówki czy innych powierzchni. Na tego typu matę nakleja się specjalny papier, na którym nadrukowany jest konkretny wzór. Pokrywa się go tzw. laminatem, czyli folią, która zabezpiecza nadruk, sprawia, że zyskuje on błyszczące wykończenie, a dodatkowo chroni magnes przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, zabrudzeniem itd.
jak robi się magnesyChcesz dowiedzieć się, jak powstają magnesy? W jaki sposób można samemu wykonać ten przedmiot? Poznaj odpowiedzi z wpisu na blogu Przypina! Jak zrobić magnes samodzielnie w domu?
Zacznijmy od pytania: czy to w ogóle jest możliwe, by zrobić magnes samodzielnie? Oczywiście, że tak! A co więcej, aby cieszyć się własnoręcznie wykonanym magnesem, nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych produktów, nie jest to też skomplikowane ani nie wymaga dużego nakładu pracy.

Najłatwiej będzie wykorzystać w tym celu stary, płaski magnes lub folię magnetyczną — tę drugą bez problemu dostaniesz w sklepach plastycznych bądź znajdziesz w internecie. Potrzebne będą jeszcze: klej lub mocna, dwustronna taśma oraz to, co będziesz chciała/chciał umieścić na magnesie — pamiętaj, że ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Jak zrobić magnes? Wystarczy, że do pocztówki, zdjęcia, kapsla, kamyka czy innego bliskiego Twemu sercu przedmiotu przykleisz, za pomocą taśmy bądź kleju, odpowiedniej wielkości kawałek magnesu. Tak naprawdę to wszystko — voilà, Twój magnes jest gotowy! Teraz możesz umieścić go w zaszczytnym miejscu i podziwiać własnoręcznie wykonaną pamiątkę!

Magnes DIY vs magnes Twojego projektu — co wybierzesz?

Własnoręczne wykonanie magnesu przyniesie Ci ogrom frajdy, a jego podziwianie — znacznie więcej dumy, niż w przypadku tych zakupionych w sklepie czy na różnego rodzaju stoiskach. Jeśli jednak zadania DIY nie są Twoją mocną stroną, pamiętaj, że możesz zaprojektować magnes według własnego pomysłu, a jego wykonanie pozostawić osobom, które znają się na tym, jak nikt inny — czyli nam! W sklepie internetowym Przypina wykonujemy produkty bazujące na projektach naszych klientów. Wystarczy, że prześlesz nam plik, a my zajmiemy się resztą! O tym, jak przygotować projekt także przeczytasz na naszej stronie!

Szukasz ciekawego pomysłu na upominek dla ważnej osoby? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym podsuwamy niesztampowe inspiracje — Prezent na urodziny. 5 oryginalnych pomysłów!