Prezent na Dzień Dziecka. 3 pomysły na fajny upominek

15/04/2022 by in category szczególne okazje with 0 and 0

Dzień Dziecka w Polsce jest obchodzony 1 czerwca. Mimo że świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym państwie przypada na tę samą datę. Dla dzieci jest to dzień pełen radości, głównie ze względu na wspólny czas spędzony z rodzicami i oryginalne upominki, które dostają od najbliższych. Jaki prezent na Dzień Dziecka będzie naprawdę wartościowy? Podpowiadamy!
Spis treści:

Dzień Dziecka w Polsce

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez ONZ w celu upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, które są wpisane do Karty Narodów Zjednoczonych i od 1950 roku jest obchodzony 1 czerwca.

Co ciekawe, w Polsce od 1929 roku istniało Święto Dziecka. Powstało z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki i było obchodzone 22 września. Tego dnia dzieci uczestniczyły we mszy w kościele i udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy. Już wtedy dostawały małe upominki w postaci słodyczy, zakupionych ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych. Obecnie pomysł na Dzień Dziecka jest kwestią mocno zindywidualizowaną, ale przyjęło się, że najmłodsi członkowie rodziny są obdarowywani prezentami.

Fajny prezent na Dzień Dziecka — czyli jaki?

Zacznijmy od tego, że pomysły na prezent na Dzień Dziecka zależą od wieku obdarowywanego. Kryteria udanego upominku są zupełnie inne dla niemowlaków, przedszkolaków a dzieci w wieku szkolnym. Tak, dla maluszka będą najlepsze artykuły wspomagające jego prawidłowy rozwój lub akcesoria do wózka, np. grzechotki. W przypadku starszych dzieci sprawa jest nieco prostsza, bo rodzice wiedzą, jakie ich dzieci mają preferencje.

Warto dodać, że prezent na Dzień Dziecka wcale nie musi być przedmiotem. Zwykło się, że to święto jest festiwalem zakupów i rewią zabawek, kiedy dzieci często marzą o czasie spędzonym wspólnie z rodzicami. Szczególnie po dłuższym okresie obostrzeń związanych z pandemią, warto zorganizować rodzinną wycieczkę w ciekawe miejsce albo inną zabawę.

pomysł na prezent na dzień dziecka

Pomysły na oryginalne prezenty na Dzień Dziecka

Prezent na Dzień Dziecka wcale nie musi być bardzo wyszukany ani kosztowny. Liczy się przede wszystkim to, aby sprawił dziecku radość, więc może to być nawet kieszonkowe lusterko lub magnes z ulubioną postacią z kreskówki, który zawiśnie później na desce magnetycznej lub lodówce.

Jak wspomnieliśmy wyżej, wybór upominku powinien być pokierowany wiekiem i ewentualnie zainteresowaniami pociechy. Idealnie, gdy będzie również funkcjonalny lub zabawny. Oto nasze propozycje.

Szeroko pojęte zabawki edukacyjne

Dzieci codziennie uczą się nowych rzeczy i rozwijają swoją kreatywność. Dlatego pobudzające wyobraźnię zabawy, dopasowane do wieku dziecka, są niezawodne! Dla najmłodszych idealne są klocki i proste puzzle, nieco starszym mogą przypaść do gustu modele do składania, łamigłówki czy gry planszowe. Wybór jest naprawdę duży: od kostki Rubika po teleskop!

Artykuły kreatywne

Świetnym prezentem są również artykuły, dzięki którym dziecko może zaangażować się twórczo. Są to nie tylko farby, pisaki czy malowanki, chociaż one też jak najbardziej mogą wywołać uśmiech na twarzy małego artysty. Doskonale sprawdzają się również zestawy do majsterkowania lub do prac plastycznych, które zawierają różne zadania i wszystko potrzebne do ich wykonania, dzięki czemu dziecko ćwiczy zdolności manualne.

Kreatywne warsztaty

Innym pomysłem na prezent z okazji Dnia Dziecka, który pobudzi wyobraźnię dziecka, są kreatywne zajęcia. Mogą to być warsztaty ze zdobienia ceramiki, wykonania biżuterii techniką millefiori, albo nawet warsztaty tworzenia przypinek! Po takim prezencie na pewno zostaną miłe wspomnienia oraz własnoręcznie zrobiony upominek. Najlepsze jest to, że warsztaty można też zorganizować w domu — wystarczy odrobina chęci!

Przygotowując prezent na Dzień Dziecka, warto pomyśleć nie tylko o wieku i zainteresowaniach pociechy, ale również o tym, jak wspólnie spędzić czas tego dnia. Dzień Dziecka powinien polegać na celebrowaniu i zacieśnianiu rodzinnych więzi, a wtedy każda zabawa zostawi po sobie dobre wspomnienia.