Jak zrobić projekt przypinki w domu? Wszystko, co musisz wiedzieć.

30/01/2020 by in category Projektowanie with 0 and 0

Chyba każdy z nas choć raz chciał  – czy też musiał – stworzyć swoją własną, oryginalną przypinkę. Z wizerunkiem ulubionego artysty jeszcze za czasów liceum albo już z logiem firmy na szczególne okazje czy herbem uniwersytetu na najważniejsze wydarzenia… i tak dalej. Pomysłów na przypinki nigdy nie brakuje, za to prawdziwe problemy zaczynają się w momencie, w którym zaczynasz szukać firmy, która wykona dla Ciebie projekt. A co jeśli okaże się, że możesz wykonać własny projekt przypinki samodzielnie naprawdę niewielkim nakładem pracy?

Własny projekt przypinki – w jakim programie?

własny projekt przypinkiNie musisz być projektantem graficznym, by wiedzieć, jak przygotować projekt przypinki. Nie potrzebujesz mieć nawet wyszukanych (i zarazem płatnych) programów graficznych! Wystarczą Ci do tego darmowe programy takie jak Inkscape czy Gimp. Jeśli nie masz dostępu do Photoshopa czy Corela, to naprawdę żaden problem. Liczy się przede wszystkim kreatywność. Własny projekt przypinki może być przyjemnością.

Jaki format?

Nie ma jednego dobrego wyboru. Wszystko zależy od Twoich możliwości, natomiast najlepiej jeżeli Twój wzór jest zapisany w .PDF, .JPG, .CDR (format Corela), .PSD (format Photoshopa) czy .TIF. Weź jednak pod uwagę, że pliki takie jak .JPG nie uwzględniają przezroczystego tła, więc jeśli w swoim projekcie bazujesz na transparentności – wybierz inny, na przykład edytowalny. Własny projekt przypinki to nic trudnego.

Bezwzględnym plusem formatu .TIF jest niezwykła jakość obrazu, ale idzie za nią ogromny rozmiar pliku. Warto wiedzieć, że znaczna część drukarek nie posiada większej rozdzielczości druku niż 1200dpi, dlatego nie ma sensu zapisywać obrazów w większej jakości. Absolutne minimum, jakie jest wymagane, by Twój projekt został wydrukowany w zadowalającej jakości, to 300dpi. Najlepiej znaleźć się gdzieś pomiędzy minimum a maksimum – bez skrajności.

Jak zrobić projekt przypinki? Kilka wskazówek

 

Kolorystyka

Odnośnie do kolorystyki i tego, jak zrobić przypinkę, tutaj nie będzie za wielu tajemnic. Projekt należy zapisać w kolorystyce CMYK, bo taką posługują się drukarki. Inna może spowodować zmianę barw i efekt inny od oczekiwanego. Dlatego należy zrezygnować z RGB i innych palet, skupiając się na tym kluczowym.

Tekst

Jeśli na Twojej przypince znajduje się tekst, a projekt odsyłasz w edytowalnym formacie typu .PSD, pamiętaj, by zamienić go na krzywe  – firma, u której złożysz zamówienie, nie musi wcale posiadać dokładnie tego samego fontu. Aby zapobiec zniekształceniom i niechcianym problemom we własnym projekcie przypinki, zamiana na krzywe jest obowiązkowa.

Spady

A co ze spadami? Na podstronie, jak zrobić projekt przypinki, podpowiadamy, jak dokładnie powinny wyglądać spady  – jaka jest linia cięcia, rozmiar przypiny i margines. W zależności od tego, jaki rozmiar przypinki wybierzesz, rozmiary te będą się różniły, dlatego zwróć na to uwagę, by nie uciąć projektu. Zachowaj bezpieczne odległości. Weź też pod uwagę, że przypinki własnego projektu powinny być zapisane w rozmiarze rzeczywistym, czyli takim, który odpowiada rozmiarowi przypinki po wydrukowaniu.

Co może znaleźć się na Twoim własnym projekcie przypinki?

jak zrobić własne przypinki

To proste! Tak naprawdę  – absolutnie wszystko. Brzmi jak coś niemożliwego do wykonania? Nie dla nas i na pewno nie dla Ciebie! Możesz zdecydować się na fotografię, logo, projekt czysto typograficzny, życzenia i wiele, wiele innych. Nie ma tu absolutnie żadnych ograniczeń. Jak przygotować projekt przypinki? Z pasją i kreatywnością, to na pewno. A resztę pozostawiamy Tobie. Powodzenia!