Start akcji społecznej #niewszczepionkę

02/03/2021 by in category Uncategorized with 0 and 0

Zachęta do dzielenia się informacją o szczepieniu oraz troska o osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, to główne cele startującej 3 marca akcji społecznej #niewszczepionkę. W ich realizacji ma pomóc tzw. społeczna deklaracja szczepienia w postaci przypinki lub opaski z hasłem “Jestem po szczepieniu”. Przypina jest pomysłodawcą i organizatorem akcji.

Społeczna deklaracja szczepienia

„Tylko nie w szczepionkę!” ile razy słyszeliśmy ten okrzyk na szkolnych korytarzach lub podwórku. Tym razem kultowy slogan z czasów dzieciństwa wraca w społecznej akcji. Organizatorzy projektu #niewszczepionkę stworzyli oddolną inicjatywę dającą możliwość osobom zaszczepionym pokazania ich troski o innych. Ma to być dobrowolny sygnał wysyłany w świat “Jestem po szczepieniu, w moim towarzystwie możesz czuć się bezpiecznie”. Projekt to także odpowiedź na wyzwanie, jak rozpoznać osobę zaszczepioną już na koronawirusa. Pomysłodawcy akcji wierzą, że może ona dodatkowo zachęcić innych, by dla wspólnego dobra, także się zaszczepili. Tzw. społeczna deklaracja szczepienia oraz inne elementy akcji np. przypinki dla osób oczekujących na szczepienie, dostępne są na stronie projektu www.niewszczepionke.pl.

Wszyscy chcielibyśmy wrócić do naszego dawnego życia. Proces szczepień potrwa jeszcze długie miesiące, a sam fakt przyjęcia szczepionki nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Nasza akcja ma dać możliwość podzielenia się informacją o wykonanym szczepieniu tym, którzy czują taką potrzebę. W ten prosty sposób zaszczepieni mogą okazać troskę o osoby ze swojego otoczenia, a także mogą promować odpowiedzialność społeczną.Inicjator akcji #niewszczepionkę Norbert Miętki
PRZYPINKI JESTEM PO SZCZEPIENIU

Pierwsza tego typu akcja w Polsce

W naszym kraju to pierwsza tego typu inicjatywa. Podobne akcje mają jednak miejsce m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Do dzielenia się faktem przyjęcia szczepionki w postaci np. przypinek zachęca m.in. Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie Acceptance and uptake of COVID-19 vaccines. W podobnym tonie wypowiadają się autorzy publikacji Promoting Covid-19 Vaccination in the United States opublikowanej w magazynie medycznym The New England Journal of Medicine. Naukowcy zalecają, by osoby zaszczepione m.in. nosiły element, który będzie zauważalny dla innych ludzi – może to być opaska na rękę, naklejka lub przypinka.

PRZYPINKI DLA ZASZCZEPIONYCH
Akcja społeczna #niewszczepionkę jest fantastycznym pomysłem, gdyż nie dość, że porusza jeden z najważniejszych obecnie tematów, to jeszcze na dodatek ma wielką szansę na wysoki poziom skuteczności. Dlaczego? Można uzasadnić to znanym przekonaniem, że owszem, słowa uczą – ale to przykłady pociągają. Przekonanie to znajduje swoje potwierdzenie w nauce, a konkretnie w badaniach psychologii społecznej z zakresu wpływu społecznego, którego jednym z najważniejszych mechanizmów jest tzw. społeczny dowód słuszności. Widok coraz większej liczby osób deklarujących chęć i gotowość do wykonania jakiegoś zadania – albo sprawozdających fakt jego wykonania – jest realnym motywatorem dla innych do zrobienia tego samego.Przemek Staroń psycholog z Uniwersytetu SWPS, Nauczyciel Roku 2018

Wsparcie charytatywne

Nazwa akcji nie jest przypadkowa i w humorystyczny sposób odnosi się do kultowego sloganu, nawiązującego do śladu na ramieniu jaki pozostał po szczepionkach: przeciwko gruźlicy i ospie. W tym roku jednak hasło “Tylko nie w szczepionkę!” powraca szczytnym celu. Organizatorzy akcji zadeklarowali, że część dochodu ze sprzedaży przypinek i opasek zostanie przekazana na cele charytatywne.

Dajemy przykład, troszczymy się o innych

Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do osób zaszczepionych, które mogą stać się ambasadorami akcji. Jednak obok głównego przesłania projektu pod hasłem “Jestem po szczepieniu”, do nabycia są także emblematy dla osób czekających na swoją kolej, a chcących już teraz wesprzeć kampanię szczepień i zachęcać do niej innych. Organizatorzy przewidują, że nabywcami tzw. społecznej deklaracji szczepienia poza osobami prywatnymi, będą jednostki organizujące szczepienia, instytucje publiczne, szkoły czy apteki oraz prywatne kliniki lub firmy.

PRZYPINKI DLA CZEKAJĄCYCH NA SZCZEPIENIE
Widzimy, że odpowiedzialni pracodawcy mają świadomość jak ważne jest komunikowanie szczepienia wśród pracowników oraz klientów. Pierwsze zamówienia na przypinki z hasłem »Jestem zaszczepiony« zrealizowaliśmy w styczniu dla pracowników gabinetów lekarskich, szpitali, a teraz także dla seniorów. Cieszy nas to, bo wierzymy, że noszenie rozpoznawalnego znaku zaszczepienia, pomoże nam wszystkim choć odrobinę szybciej przejść do postpandemicznego życia.Norbert Miętki

Pierwsza pula społecznych deklaracji szczepienia została już bezpłatnie rozdystrybuowana przez organizatora do wybranych medyków i pracowników sektora ochrony zdrowia. Twórcy inicjatywy chcieli w ten sposób podziękować bohaterom z pierwszej linii frontu za walkę z koronawirusem. Pozostali chętni mogą dołączyć do akcji przez za pośrednictwem strony www.niewszczepionke.pl lub publikując wpis w social mediach uwzględniając #niewszczepionkę.

FB: facebook.com/akcjaniewszczepionke

IG: instagram.com/akcjaniewszczepionke

PRZYPINKI HUMORYSTYCZNE