Jak zrobić tablicę magnetyczną?

14/11/2022 by in category Projektowanie with 0 and 0

Twoja kolekcja magnesów powiększa się z roku na rok, a Tobie już teraz brakuje miejsca na lodówce? To żaden problem! Sprawdź, jak własnoręcznie stworzyć wyjątkową tablicę magnetyczną, która świetnie sprawdzi się nie tylko do eksponowania pamiątek z podróży, ale także przywieszania listy zadań, pocztówek czy planu lekcji!

Spis treści

Alternatywa dla… lodówki!

Jesteś jednym z dumnych kolekcjonerów magnesów? W takim razie możemy się założyć, że powierzchnia Twojej lodówki na pewno nie świeci pustkami. Co, jednak jeśli powoli zaczyna Ci brakować na nie miejsca? Zdecydowanie nie oznacza to, że powinieneś ograniczyć liczbę magnesów, które przecież stanowią wyjątkowy, uwielbiany przez Polaków, rodzaj pamiątki. Możesz za to skorzystać z innych sposobów na ich wyeksponowanie. Poniżej pokażemy Ci, jak w łatwy sposób możesz samemu wykonać tablicę magnetyczną, idealną na drobiazgi różnego typu!

Tego rodzaju ozdobę możesz przywiesić na ścianie, na przykład w salonie, lub umieścić na komodzie. Będzie ona wyjątkową dekoracją, przywołującą najpiękniejsze wspomnienia! Tablica może także pomagać Ci w codziennej organizacji – umieść na niej plany zajęć, gromadź listy zadań czy zakupów... To przestrzeń, którą możesz zagospodarować dokładnie tak, jak chcesz. Przekonaliśmy Cię? W takim razie zabieramy się do roboty!

Jak zrobić tablicę magnetyczną na ścianę: instrukcja krok po kroku

Co będzie Ci potrzebne?

  • Do stworzenia tablicy magnetycznej potrzebujesz:
  • ramy (lub deseczek, sztukaterii czy listew, które ją stworzą),
  • sklejki w odpowiednim rozmiarze (to ona będzie podstawą Twojej tablicy),
  • farby tablicowo-magnetyczna,
  • wałka gąbkowego i kuwety,
  • wkrętarkę lub takera (ew. klej na gorąco).

tablica magnetyczna jak zrobić

Gotowy? To do dzieła!

Jak zrobić tablicę magnetyczną? W pierwszej kolejności bierzemy do ręki sklejkę, którą starannie pokrywamy trzema bądź czterema warstwami dobrze rozmieszanej farby magnetyczno-kredowej. Znajdziesz ją w każdym większym sklepie budowlanym lub zakupisz przez internet. Zadbaj o to, by warstwy były cienkie i równomiernie rozsmarowane. Pamiętaj, że poprzednia warstwa musi całkowicie wyschnąć, zanim nałożysz kolejnym – inaczej zacznie się ona łuszczyć i będzie wyglądać nieestetycznie. Potrzeba tutaj nieco cierpliwości, jednak czego nie robi się dla pięknych efektów? Później bierzemy się za przymocowania ramy do sklejki – w tym celu możesz wykorzystać wspomniany klej na gorąco, wkrętarkę bądź taker.

Nasza tablica jest już gotowa! Nie pozostaje Ci nic innego jak umieszczenie na niej swoich magnesów! Na takiej tablicy możesz także pozostawiać notatki za pomocą kredy – to dokładnie taka sama powierzchnia, jak tablic znanych nam z czasów szkolnych.

Jak zrobić ścianę magnetyczną?

Zamiast tablicy magnetycznej, możesz także zdecydować się na… ścianę magnetyczną. Jak ją zrobić? Wystarczy, że tę samą farbę wykorzystasz do pomalowania całej ściany lub jej konkretnego fragmentu. W tym przypadku również pamiętaj o dokładnym rozmieszaniu farby i jak najcieńszych warstwach — na ścianie efekt smug czy zacieków będzie jeszcze bardziej widoczny! Jeśli chcesz mieć pewność, że magnesy pozostaną stabilnie dokładnie tam, gdzie je umieścisz, zaaplikuj i w tym przypadki  3-4 warstwy farby.

Poznaj inne sposoby na przechowywanie magnesów — zebraliśmy je w tym artykule Jak wyeksponować magnesy i inne pamiątki z wakacji? 3 pomysły!

Tablica magnetyczna — jak ją zrobić?

Kiedy już wiesz, jak samemu zrobić tablicę magnetyczną oraz ścianę magnetyczną, możesz być pewien, że miejsca na Twoje pamiątki nigdy nie zabraknie! Mamy nadzieję, że powyższy poradnik okazał się dla Ciebie pomocny i już niedługo będziesz mógł pochwalić się wyjątkowym miejscem do eksponowania swoich ulubionych przedmiotów!